Main Stage

MOVE IT’s Main Stage presents the most electric, inspiring dancers and companies from the world of dance!

MOVE IT’s iconic Main Stage is back for 2018 and it is bigger than ever! Three days of incredible performances from some of the most exciting stars in the UK and international dance scenes.

MAIN STAGE PROGRAMME – MOVE IT 2018

Please note: The line up is in alphabetical order and may slightly differ on the day
FRIDAY 16TH MARCH

10.30 - 11.10

Elsberdance
MEPA College
Performance Preparation Academy
The Centre PAC
Wanlin Academy of Dance and Performing Arts

Main-Stage-Generic-MOVEIT2018

11.30 - 12.10

Italia Conti
Kingston Latin Divas
Northampton School for Boys
Shelagh Elliot Clarke
SLP College
TDM Community Studios
The Brighton Academy of Performing Arts

12.30 - 13.10

Ashton Dance Collective
Code 3
Dimmak
Ilanga Gal Dem
LCPA
Masters Performing Arts
Studio 79

Main-Stage-Generic-MOVEIT2018-3

13.30 - 14.10

Northern School of Contemporary Dance
Performers College
Stella Mann College
Studio 68
The Pack
Urdang Academy
Wilkes Academy

Main-Stage-Studio68-MOVEIT2018

14.30 - 15.10

Allstars Academy
Aston Merrygold
Bird College
Chrysalis London
E4 Underated – Stage School
Northbrook MET
SK Dance

Main-Stage-Aston-MOVEIT2018-2

15.30 - 16.10

Dance Connection
Kieran Lai
MADD College
Performing Arts Academy Wales
Rugged Estate
Tiffany Theatre College

Main-Stage-KieranLai-MOVEIT2018

16.30 - 17.10

Creative Academy
Explosive
Jelli Studios
Spirit Young Performers Company
Stars of the Future Winner
Taking the Next Step’s Harrison Vaughan, Amie Boyd and Kai Scanlan
UEL Dance Collective

Main-Stage-takingthenextstep-MOVEIT2018

17.30 - 18.00

Addict Dance Company
Caitlin Barnett Company
Face of MOVE IT showcase, featuring: Edwin Cheng, Daniel Wilkinson, Liam Dawett, Leanne Groutage, Melissa Bravo, Tevec Bellydance
Industria

Main-Stage-FOMI-MOVEIT2018-2

SATURDAY 17TH MARCH

10.30 - 11.10

BalletBoyz – The Dancer’s Course
Chantry Dance Company – Rae Piper and Paul Chantry
Daniel Jones Dance
Italia Conti
Niquelle LaTouche Arts
Sapphire Dance Academy
Tiffany Theatre College

Main-Stage-Generic-MOVEIT2018-4

11.30 - 12.10

Ballet Beats
Bird College
Dane Bates Collective Sponsored by Eden Dancewear
Deja Vu Ent UK – Set for Set Winners
iD-Company
SLP College
SOAR Dance UK Youth Team

Main-Stage-Generic-MOVEIT2018-5

12.30 - 13.10

BBC Young Dancer Finalist Jodelle Douglas
BBC Young Dancer  Finalist John-William Watson
ENBYouthCO
HV Dance Collective
Jelli Studios
Leicester College of Performing Arts
MADD College
Strictly Stars – Neil and Katya Jones

Main-Stage-Neil&Katya-MOVEIT2018-2

13.30 - 14.10

Capa College
FUSE 596
London Studio Centre – Performance Team
Los Rumberos
Lukas McFarlane’s UnTitled Dance Company
Messy Jam – Elite Squad Royalz Crew
Performers College

Main-Stage-Untitled-MOVEIT2018-2

14.30 - 15.10

Barraca Flamenca
Expressions Performing Arts Academy
Masters Performing Arts
Rambert presents Mercury Movers
Trinity Laban Youth Dance Company
Wilkes Academy
ZooNation Youth Company

Main-Stage-Zoonation-MOVEIT2018-2

14.30 - 15.10

Bodywork Company Performing Arts
MEPA College
Preston College
Sirens
Skyline
Stella Mann College
Theo Godson

Main-Stage-Generic-MOVEIT2018

16.30 - 17.10

Addict Dance Company
Boadicea
Definitives Dance Company
Eleiyah Navis & Harry Smallman
Project G
Rambert Presents – Quicksilver
Urdang Academy

Main-Stage-Boadicea-MOVEIT2018

17.30 - 18.00

Alexander Whitley Dance Company
Bam Bam Boogies
Shannon and Peter
Shockout
The Brighton Academy of Performing Arts
Winner of MOVE IT & Capezio Championships 2018

Main-Stage-Shannon&Peter-MOVEIT2018-2

SUNDAY 18TH MARCH

10.30 - 11.10

Chantry School of Contemporary & Balletic Arts
I-Star Academy
Liverpool Institute of Performing Arts
Momentum Youth
New Movementz
The Statement Collective
West End Kids

Main-Stage-Generic-MOVEIT2018-2

11.30 - 12.10

Adam Garcia
Performers College
Mambo City
Ricky Jinks
Shockout
Tayluer Amos
Urban Strides Junior

Main-Stage-Adam-MOVEIT2018

12.30 - 13.10

Bird College
Fabiane Leame (Winner of Dance Elite Championships)
DanceAid
DF Studios
Jelli Studios
Motionhouse
SLP College

Main-Stage-Motionhouse-MOVEIT2018

13.30 - 14.10

Capa College
Masters Performing Arts
Tap Attack
The Place Presents – EDGE, London Contemporary Dance School, London Contemporary Dance School BA3 and Uchenna Dance
Tiffany Theatre College

Main-Stage-TapAttack-MOVEIT2018-2

14.30 - 15.10

Flawless Dance School
Frydays Academy of Irish Dance 
Italia Conti
MADD College
MEPA College
Myself UK Dance
Soar British Street Dance Championship Winner 

Main-Stage-Generic-MOVEIT2018

15.30 - 16.10

Brandon Lawrence
Eleina D Dance Company
Liverpool Institute of Performing Arts
Runway House
Urdang Academy
Wilkes Academy
Winner of MOVE IT & Capezio Dance Championships 2018

Main-Stage-Brandon-MOVEIT2018

16.30 - 17.00

Flawless 
IMD Legion
Khronos Agoria – The Brit School
Studio 79
Swindon Dance Centre for Advanced Training (CAT)

Main-Stage-Flawless-MOVEIT2018

Book your tickets to MOVE IT 2018!

Do not miss out on this amazing line up of talent, performing at MOVE IT 2018, Friday 16th-18th March 2018. Book you tickets here!

HEADLINERS ANNOUNCED FOR MOVE IT 2018

Performances // Classes // Meet & Greet
Be the first to find out when the #MOVEIT2018 schedule is announced…

Sign Up to MOVE IT Mail now!